17 cm gryde Lavendula angustifolia Cleo Terrasse
17 cm gryde Lavendula angustifolia Cleo Terrasse
Lavendel Cleo Terrasse er en smuk potplante med duftende blomster, som trives bedst i solrige omgivelser. Den er let at dyrke og vinterhårdfør, hvilket gør den ideel til din terrasse eller have. Den blomstrer fra forår til sommer og tilføjer en behagelig duft til dit udemiljø. Med denne 17 cm gryde får du en enkelt, men smuk lavendel plante, som vil pryde din have med sin charme og aroma. Køb den nu til en overkommelig pris med hurtig levering direkte fra vores avlere og med vækstgaranti.
| Botanisk navn | Lavandula angustifolia Cleo Patio |
|---|---|
| Kategori | Lavendula |
| Gelevered som | PotPlant |
| Antal | 1x |
| Blomster | Ja |
| Blomstringstid | Forår-Sommer |
| Duftende | Ja |
| Skær blomster | Nej |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Solrig |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Planteafstand | 25cm |
| Plantedybde | 20cm |
| Jordtype | Any soil |
| Giftig | Nej |
| Størrelse | Ø 17cm |
Planteinstruktioner for Lavendelplanten
Plant Lavendel i veldrænet, kalkholdig jord i solen. Placer planten med 20 cm afstand og 10 cm dybde. Beskær efter blomstring om sommeren og forår for ny vækst.

