Carex Amazon Tåge
Carex Amazon Tåge
Carex 'Amazon Mist' har attraktive, buede sølvgrønne smalle blade med krøllet ender. Det tilføjer tekstur og interesse i formelle bede med blomstrende stauder eller i terrassekasser. Meget let at vedligeholde og behøver kun at blive beskåret om foråret for at fremme ny vækst. Blomstrer sent om foråret, fuldvokset højde 30-40 cm.
Fordele:
Carex Amazon Tåge er en winterhard, potplante med attraktive blade og hvide blomster. Let at vedligeholde og perfekt til din have!
Køb hos Plantazon:
Lav pris, hurtig levering direkte fra producenterne og vækstgaranti.
| Botanisk navn | Carex comans 'Amazon Mist' |
|---|---|
| Kategori | Andre |
| Subcategory | carex |
| Gelevered som | PotPlant |
| Antal | 1x |
| Blomster | Ja |
| Blomstringstid | Forår |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Blomsterfarve | White |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Solrig |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Plantedybde | 10cm |
| Jordtype | Godt drænet jord |
| Fuldvoksen højde | 30cm - 40cm |
| Moden bredde | 30cm - 40cm |
| Giftig | Nej |
| Størrelse | Ø 12cm |
Plantning af Carex Amazon Tåge
Fjern Carex Amazon Mist fra potten og løsn rodklumpen lidt, så rødderne kan vokse udad og ikke forblive i form af plantepotten. Dette vil hjælpe med at absorbere vand bedre i tilfælde af tørke. Hvis du lader rodklumpen suge i en spand vand i 10-12 timer inden plantning, vil det give planten en fordel. Når du har fundet det sted, hvor du vil plante planten, graver du et hul, der er dybt nok til at placere hele klumpen af Carex Amazon Mist lige under jorden.

