Carex oshimensis Evergold Stor Staraks
Carex oshimensis Evergold Stor Staraks
Carex oshimensis Evergold (Staraks), er en tæt stedsegrøn flerårig plante med gulgrønne buede blade. Trives i fugtig jord og langs vandkanten af en dam. Brune sommerblomster.
Fordele ved Carex oshimensis Evergold Stor Staraks:
Denne flerårige plante er vinterhårdfør, har tofarvede blade og producerer smukke brune blomster om sommeren.
Lav pris, hurtig levering direkte fra producenterne og vækstgaranti.
| Botanisk navn | Carex oshimensis 'Evergold' |
|---|---|
| Kategori | Andre |
| Subcategory | carex |
| Gelevered som | PotPlant |
| Antal | 1x |
| Blomster | Ja |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Blomsterfarve | Brown |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Solrig |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Plantedybde | 15cm |
| Jordtype | Godt drænet jord |
| Fuldvoksen højde | 30cm - 40cm |
| Moden bredde | 30cm - 40cm |
| Giftig | Nej |
| Størrelse | Ø 14cm |
Sådan planter du Carex oshimensis Evergold Stor Staraks:
1. Fjern planten fra potten og adskil rødderne forsigtigt.
2. Læg rødderne i blød i vand i 10-12 timer før plantning.
3. Grave et hul og plant Carex oshimensis Evergold i fugtig, veldrænet jord.

