Erigeron karvinskianus 10 cm pot
Erigeron karvinskianus 10 cm pot
Erigeron karvinskianus, også kendt som Muurfijnstraal på hollandsk, er en smuk potplante med tofarvede blomster. Den trives bedst i solrige omgivelser og er hårdfør i de danske forhold. Leveres med en højde på 10-15 cm, denne staude er perfekt til din have eller altan.
Fordele ved Erigeron karvinskianus 10 cm pot
Erigeron karvinskianus tilføjer en skøn duft til din have og er let at pleje. Med en blomstringsperiode fra sommer til efterår vil du nyde dens blomster hele sæsonen.
Lav pris, hurtig levering og vækstgaranti
Køb din Erigeron karvinskianus 10 cm pot direkte fra vores avlere med en lav pris, hurtig levering og en vækstgaranti.
Ikke leverbar i: Ireland,Portugal| Botanisk navn | Erigeron karvinskianus |
|---|---|
| Kategori | Erigeron |
| Gelevered som | PotPlant |
| Højde | 10-15cm |
| Blomster | Ja |
| Blomstringstid | Sommer-Efterår |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Blomsterfarve | Bicolour |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Solrig |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Jordtype | Any soil |
| Fuldvoksen højde | 10cm - 20cm |
| Moden bredde | 30cm - 40cm |
| Giftig | Nej |
| Størrelse | Ø 10cm |
Sådan dyrker du Erigeron karvinskianus 10 cm pot
1. Plant Erigeron karvinskianus i fuld sol i veldrænet, godt gødet jord.
2. Gød hellere med organisk gødning som koemøgg pellets.
3. Støt de højere planter med en bambusstok for at sikre god vækst.
4. Beskær gamle blomsterranker for at fremme en ny blomstring.
5. Beskær om efteråret alle grene til 10 cm over jorden og gød igen med koemøgg pellets.





