Floribunda Rose Hvid 17 cm pot
Floribunda Rose Hvid 17 cm pot
Floribunda roser er velegnede til planting som busk i haven eller i store blomsterpotter og blomsterkrukker. Også velegnede til at dyrkes som hæk. De langvarige blomster er perfekte som skæreblomster.
Produktattributter:
Potplante, vinterhård, blomstfarve hvid, blomstringsperiode sommer-efterår, leveringshøjde inkl. krukke 30-40 cm, 1 rose.
Fordele:
Den Floribunda Rose Hvid er en vinterhård plante med smukke blomster hele sommeren og efteråret. Perfekt som skæreblomst eller til at lyse op i din have.
Lav pris, hurtig levering og vækstgaranti:
Vi tilbyder overkommelige priser, hurtig levering direkte fra vores producenter og vækstgaranti for alle vores planter.
| Botanisk navn | Rosa Floribunda 'Hvid' |
|---|---|
| Kategori | Roses |
| Subcategory | floribunda |
| Gelevered som | PotPlant |
| Antal | 1x |
| Blomster | Ja |
| Blomstringstid | Sommer-Efterår |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Blomsterfarve | White |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Sol og skygge |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Jordtype | Any soil |
| Fuldvoksen højde | 60cm - 80cm |
| Giftig | Nej |
| Potte | Ø 17cm |
| Størrelse | 30-40cm |
Planteguide til Floribunda Rose Hvid 17 cm pot:
Ved modtagelsen af roserne skal du sætte buskene i en spand vand i en nat, så rødderne kan suge sig helt fulde. Sørg for et godt plantehul, der er mindst 25 cm dybt og 30 cm x 30 cm bredt. Bland jorden fra hullet med kompost og/eller pottemuld. Plant rosen så dybt, at rosenes hals er omkring 5 cm under jorden. Tryk jorden godt sammen og giv tilstrækkeligt med vand. Giv efter plantning (og herefter hver forår).

