Fuchsia Snowcap Pot Ø 9 cm
Fuchsia Snowcap (Guldklokke)
Fuchsia Snowcap (Guldklokke) er en rød med hvid blomstrende vinterhård fuchsia, som også kaldes klokkeblomst i Holland. Det er en stærk løvfældende busk. Fuchsia Snowcap blomstrer fra sommeren og ind i efteråret.
Produktinformation:
Potteplante, foretrukken jord er tørvjord, plante placering halvskygge, vinterhårdfør, blomsterfarve rød, blomstringsperiode sommer, højde levering inkl. pot 10-15 cm, 1 plante.
Fordele ved Fuchsia Snowcap:
Fuchsia Snowcap (Guldklokke) tilføjer farverig skønhed til din have året rundt. Dens røde og hvide blomster skaber et spektakulært syn og tiltrækker sommerfugle.
Køb Fuchsia Snowcap (Guldklokke) billigt, med hurtig levering direkte fra avlerne og vækstgaranti.
Ikke leverbar i: Ireland| Botanisk navn | Fuchsia 'Snowcap' |
|---|---|
| Kategori | Fuchsia |
| Gelevered som | PotPlant |
| Højde | 10-15cm |
| Blomster | Ja |
| Blomstringstid | Sommer |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Blomsterfarve | Red |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Halvskygge |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Planteafstand | 100cm |
| Jordtype | Torvjord |
| Fuldvoksen højde | 80cm - 100cm |
| Moden bredde | 30cm - 40cm |
| Giftig | Nej |
| Størrelse | Ø 9cm |
Sådan dyrker du Fuchsia Snowcap:
1. Plant Fuchsia Snowcap Bellflower i frugtbar, fugtig, men godt drænet jord i sol eller halvskygge.
2. Dæk planten om efteråret med et tykt lag blade til beskyttelse mod vinterkulden.
3. Beskær brækkede eller døde grene tilbage i slutningen af vinteren eller tidligt forår.





