Gentiana sino- Ornata 13cm
Gentiana sino- Ornata 13cm
Gentiana septemfida eller Gentiana producerer smukke blå blomster. En kinesisk skønhedsøsterlig, ideel til solrige områder. Den er vinterhård og blomstrer fra sommer til efterår. Vækstgaranti fra Plantazon.
| Botanisk navn | Gentiana septemfida or Gentiana |
|---|---|
| Kategori | Gentiana |
| Antal | 1x |
| Blomster | Ja |
| Blomstringstid | Sommer-Efterår |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Blomsterfarve | Blue |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Solrig |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Planteafstand | 25cm |
| Plantedybde | 15cm |
| Jordtype | Torvjord |
| Fuldvoksen højde | 10cm - 20cm |
| Moden bredde | 30cm - 40cm |
| Giftig | Nej |
Plantningsvejledning for Gentiana sino- Ornata P13
Hent Gentiana sino- Ornata P13 op fra potten og adskil rødderne lidt, så de kan vokse udad og ikke forblive i form af plantekrukken. Dette vil gøre det lettere for planten at absorbere vand i tørkeperioder.
Forberedelse
Blødgør rødderne i en spand vand i 10-12 timer før plantning for at give planten en fordel.
Plantning
Grav et hul dybt nok til at rumme hele klumpen af Gentiana sino- Ornata P1 og placer planten i den. Tilføj tørvjord for optimal vækst.

