Hosta Great Expectations 9 cm
Hosta Great Expectations 9 cm
Hosta Great Expectations har store gule blade med en uregelmæssig blå kant. I midten har den en uregelmæssig flødefarvet base, som skarpt kontrasterer med den dybe blågrønne kant.
Fordele ved Hosta Great Expectations:
Denne plante tilføjer et subtilt strejf af farve til din have med sine unikke blade og flotte blomster.
Lavpris, Hurtig levering direkte fra producenterne og vækstgaranti.
| Botanisk navn | Hosta Great Expectations |
|---|---|
| Kategori | Hosta |
| Højde | 10-15cm |
| Antal | 1x |
| Blomster | Ja |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Blomsterfarve | White |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Sol og skygge |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Planteafstand | 25cm |
| Plantedybde | 15cm |
| Jordtype | Godt drænet jord |
| Fuldvoksen højde | 60cm - 80cm |
| Giftig | Nej |
Sådan plejer du din Hosta Great Expectations:
1. Plant din Hosta i vandgennemtrængelig jord med sol eller halvskygge.
2. Vand regelmæssigt og undgå vandstagnation.
3. Nyd de smukke blomster og tofarvede blade.

