Hosta Royal Standard 13 cm pot
Hosta Royal Standard 13 cm pot
Hosta Royal Standard har et smukt udseende med store grønne blade. Denne potplante er perfekt både i bedet og i en krukke og tilføjer meget dekorativ værdi til din have. Med en højde på 20-30 cm passer den let ind i enhver have. Hosta er let at dyrke og trives godt i veldrænet jord og halvskygge.
Fordele ved Hosta Royal Standard:
- Smukke store blade
- Let at dyrke
- Meget dekorativ værdi
Vi tilbyder denne Hosta-plante til en lav pris og leverer direkte fra avlerne. Derudover får du vækstgaranti fra os, så bestil allerede i dag!
| Botanisk navn | Hosta 'Royal Standard' |
|---|---|
| Kategori | Hosta |
| Gelevered som | PotPlant |
| Højde | 20-30cm |
| Antal | 1x |
| Blomster | Nej |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Halvskygge |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Planteafstand | 25cm |
| Plantedybde | 15cm |
| Jordtype | Godt drænet jord |
| Giftig | Nej |
| Størrelse | Ø 13cm |
Plantevejledning til Hosta Royal Standard:
1. Blød rødderne i 12-18 timer i vand, før de plantes.
2. Plante Hosta'er i fugtig jord på et skyggefuldt eller halvskyggefuldt sted.
3. Dæk Hosta'er om vinteren med et tykt lag kompost.
4. Giv tilstrækkeligt med vand de første uger efter plantning og undgå at sprøjte bladene.
5. For at undgå snegle, drys skaller eller skarpe sten omkring planterne.
6. For Hosta'er i potter, hold en bred bakke.

