Ilex Crenata Caroline oprejst 9 cm pot
Ilex Crenata Caroline oprejst 9 cm pot
Ilex crenata 'Caroline Upright' er en dekorativ og tornløs kristtorn, der blomstrer med elfenbenhvide blomster omkring maj-juni. Den er vinterhård og evigtgrøn, med en højde ved levering inklusiv potte på 15-20 cm.
Fordele ved produktet
Denne ilex caroline oprejst kræver minimal pleje og vil tilføje skønhed til din have året rundt. Den er ideel til sol og halvskygge og er modstandsdygtig over for vinterkulde.
Lav pris, hurtig levering direkte fra avlerne og vækstgaranti.
| Botanisk navn | Ilex crenata 'Caroline Upright' |
|---|---|
| Kategori | Ilex |
| Gelevered som | PotPlant |
| Højde | 15-20cm |
| Antal | 1x |
| Blomster | Ja |
| Blomstringstid | Forår |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Sol og skygge |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Planteafstand | 25cm |
| Plantedybde | 10cm |
| Jordtype | Any soil |
| Fuldvoksen højde | 60cm - 80cm |
| Giftig | Nej |
| Størrelse | Ø 9cm |
| USP | Stedsegrøn |
Sådan planter du Ilex Crenata Caroline oprejst
Hent planten er fjernet fra potten og løsner rodklumpen lidt, så rødderne kan vokse udad og ikke forblive i potteformen. Dette vil gøre det lettere for planten at optage vand i tørre perioder. Når du har ladet rodklumpen stå i en spand med vand i 10-12 timer før plantning, giver du planten en fordel. Når du har fundet det sted, hvor du vil plante planten, graver du et hul, der er dybt nok til hele rodklumpen af Ilex Crenata Caroline.

