Kæmpeblå Caryopteris
Kæmpeblå Caryopteris
Kæmpeblå Caryopteris (Caryopteris x clandonensis) er en smuk dværgbusk med klare blå blomster, også kendt som Blåskæg. Planten tiltrækker sommerfugle og er vinterhårdfør. Caryopteris X clandonensis er en krydsning mellem Caryopteris incana og Caryopteris mongolica.
Fordele ved Kæmpeblå Caryopteris
Kæmpeblå Caryopteris er en smuk og duftende busk, perfekt til sensommerhaven. Blomsterne tiltrækker smukke sommerfugle og bidrager til en livlig have.
Lav pris og Hurtig levering
Køb din Kæmpeblå Caryopteris direkte fra vores gartnere til en lav pris. Vi leverer hurtigt og garanterer, at din plante vokser og trives i din have.
Ikke leverbar i: Ireland| Botanisk navn | Caryopteris x clandonensis |
|---|---|
| Kategori | Caryopteris |
| Gelevered som | PotPlant |
| Antal | 1x |
| Blomster | Ja |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Blomsterfarve | Blue |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Sol og skygge |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Jordtype | Any soil |
| Fuldvoksen højde | 100cm - 125cm |
| Giftig | Nej |
| Potte | Ø 15cm |
| Størrelse | 40-50cm |
Plantning af Kæmpeblå Caryopteris
1. Tag Kæmpeblå Caryopteris ud af potten og løsn rodklumpen.
2. Blødlæg rodklumpen i vand 10-12 timer før plantning.
3. Grav et hul og plant Caryopteris-rodklumpen.

