Kirsebærtre Kojou-no-mai
Kirsebærtre Kojou-no-mai
Kirsebærtre Kojou-no-mai er en smuk potplante med vinterhår. Det blomstrer meget rigeligt tidligt om foråret og leveres med en højde på 40-50 cm. Der medfølger 1 plante i gryde.
Blomstring og Udseende
Kirsebærtre Kojou-no-mai blomstrer meget rigeligt i månederne marts, april og maj med hvide lyserøde (duftende) blomster med en rød kerne.
Fordele ved Kirsebærtre Kojou-no-mai
Kirsebærtre Kojou-no-mai tilføjer smuk farve til din have tidligt på året. Det er en dekorativ plante med en unik blomstringsperiode, der vil glæde alle haveentusiaster.
Lave omkostninger, Hurtig levering og Vækstgaranti
Kirsebærtre Kojou-no-mai er en rimelig prissat plante, der vil blomstre smukt i din have. Vi tilbyder hurtig levering direkte fra producenterne, og vi giver dig fuld vækstgaranti.
| Botanisk navn | Prunus incisa Kojou-no-mai |
|---|---|
| Kategori | Prunus |
| Gelevered som | PotPlant |
| Antal | 1x |
| Blomster | Ja |
| Blomstringstid | Tidligt forår |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Sol og skygge |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Jordtype | Any soil |
| Fuldvoksen højde | 150cm - 200cm |
| Giftig | Nej |
| Potte | Ø 17cm |
| Størrelse | 40-50cm |
Plantning af Kirsebærtre Kojou-no-mai
1. Plant din Kirsebærtre Kojou-no-mai med en plantningsafstand på mindst 150 cm.
2. Vælg et solrigt sted i bedet eller en fritstående plads til plantningen.
3. Beskær planten tilbage til 20 cm over jorden efter blomstringen for at fremme ny vækst.

