Kogebønner sort Starrdiget
Kogebønner sort Starrdiget
Kogebønner (Phaseolus vulgaris) er meget lette at dyrke og tilberedes på samme måde som limabønner. Denne sort producerer store bønner, som smager fantastisk.
Produktegenskaber:
Frø, foretrukken jord: gennemtrængelig, høsttid: juli - september, produktvægt (netto): 100 gram, plante position: solrig, blomsterfarve: hvid, 1 pose frø
Fordele ved Kogebønner:
Kogebønner er en god kilde til protein og fiber. De er alsidige og kan bruges i mange forskellige retter. Dyrk dine egne friske kogebønner for en sund og velsmagende kost.
Køb hos Plantazon:
Køb Kogebønner sort Starrdiget nu til en lav pris med hurtig levering direkte fra dyrkerne. Vi giver dig også en voksegaranti, så du kan plante med tillid.
| Botanisk navn | Phaseolus vulgaris |
|---|---|
| Kategori | Beans |
| Antal | 1x |
| Blomster | Ja |
| Blomstringstid | Forår |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Blomsterfarve | White |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Høsttid | July - September |
| Beliggenhed | Solrig |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Planteafstand | 8cm |
| Plantedybde | 3cm |
| Jordtype | Godt drænet jord |
| Fuldvoksen højde | 30cm - 40cm |
| Moden bredde | 30cm - 40cm |
| Giftig | Nej |
| Størrelse | Frø |
Såning af Kogebønnefrø
Så kogebønnefrøene fra midt maj til midt juni direkte på friland i rækker med en dybde på ca. 3 cm.
Høst og Tørring
Når bønnerne føles pergamentagtige, kan du høste planterne og lade dem tørre i vinden. Eventuel yderligere tørring kan udføres inden opbevaring.

