Laurbærtræ
Laurbærtræ
Smukt laurbærtræ med dejligt duftende blad, der altid forbliver grønt. Meget dekorativt og ser godt ud i en smuk potte, for eksempel på en terrasse. Beskyt mod fryser om vinteren. Tag planten indenfor i tilfælde af hård frost.
Produktattributter:
Potplante, foretrukne jord gennemtrængelig for vand, grønne blade, vist potte ikke inkluderet, popular produkt, vinterhårdfør, blomstringsperiode om sommeren, leveringshøjde inkl. potte 60-80 cm, 1 træ.
Fordele ved Laurbærtræet:
Laurbærtræet er ikke kun smukt, men det er også let at passe. Med dens vinterhårdføre egenskaber, vil det skabe en grøn oase i din have året rundt.
Lav pris og hurtig levering direkte fra producenten:
Køb dit laurbærtræ direkte fra vores producenter og få det leveret hurtigt og sikkert til din dør. Vi garanterer, at det vil vokse og trives i din have!
| Botanisk navn | Laurus Nobilis |
|---|---|
| Kategori | Laurus nobilis |
| Gelevered som | PotPlant |
| Antal | 1x |
| Blomster | Ja |
| Blomstringstid | Sommer |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Sol og skygge |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Jordtype | Godt drænet jord |
| Fuldvoksen højde | 80cm - 100cm |
| Moden bredde | 60cm - 80cm |
| Giftig | Nej |
| Potte | Ø 19cm |
| Størrelse | 60-80cm |
Plantning og Pasning:
Rodbuske, leveret uden pot: Spred rodnettet godt ud og lad busken stå i en spand med vand i 12 timer, inden du planter den. Det er vigtigt, at planten suges godt med væske, og planten vil danne hvide rødder hurtigere.
Potte-dyrkede buske: Tag planten ud af potten, og skær rodklumpen på tre steder med en skarp kniv og løsn klumpen lidt. Dette fremmer plantens vækst i haven, gør du det ikke, kan planten blive arten afplantning.

