Liatris spicata Kobold Purple
Liatris spicata Kobold Purple
Liatris spicata, også kendt som Lampepudser, er en bemærkelsesværdig plante, der blomstrer fra top til bund med hundredvis af violet-rosa blomster på kraftige stængler. Planterne kommer bedst til deres ret i grupper af 6-9 knolde. Liatris spicata giver fremragende blomster til skæring og er velegnet til senge, bede og endda blomsterkasser.
Denne potplante trives i solrige positioner med sin smukke lilla blomst farve og grønne blade. Liatris spicata er vinterhårdfør og blomstrer fra sommer til efterår.
Køb Liatris spicata Kobold Purple til en lav pris på Plantazon, og få den leveret direkte fra avlerne med vækstgaranti.
| Botanisk navn | Liatris spicata Kobold Purple |
|---|---|
| Kategori | Liatris |
| Gelevered som | PotPlant |
| Antal | 1x |
| Blomster | Ja |
| Blomstringstid | Sommer-Efterår |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Ja |
| Blomsterfarve | Purple |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Solrig |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Plantedybde | 15cm |
| Jordtype | Any soil |
| Fuldvoksen højde | 80cm - 100cm |
| Moden bredde | 40cm - 60cm |
| Giftig | Nej |
| Størrelse | Ø 15cm |
| USP | afskåret blomst |
Plantning og Pleje
Plant Liatris i godt drænet jord på en solrig eller let skygge position. Forbedr jorden ved at tilføje lidt organisk gødning. Tilføj lidt tørv ved plantetidspunktet og lidt muld om foråret. Fjern visne blomster regelmæssigt for at fremme blomstringen. Vand godt efter plantning og igen i tørt vejr. Del Liatris spicata Kobold Purple hvert 3. år om efteråret eller foråret og genplant kun de sundeste og stærkeste knolde.

