Nerium Ørkenrose Rød 18cm pot
Nerium Ørkenrose Rød 18cm pot
Nerium Oleander Rød er en rød blomstrende, stedsegrøn busk, der også er ideel til potter. Velegnet til kystnære områder. Kan bruges som hæk i varme tempererede områder. Mørkegrønne blade og røde blomster.
Fordele ved planten
Nerium Ørkenrose Rød blomstrer længe og er let at vedligeholde. Den tilføjer farve og skønhed til enhver have eller terrasse.
Lav pris og hurtig levering
Køb din Nerium Ørkenrose Rød 18cm pot direkte fra vores gartnere med hurtig levering og vækstgaranti.
Ikke leverbar i: Germany,Ireland,Isle of Man,Sweden,United Kingdom| Botanisk navn | Nerium oleander red |
|---|---|
| Kategori | Nerium |
| Gelevered som | PotPlant |
| Blomster | Ja |
| Blomstringstid | Forår til efterår |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Blomsterfarve | Red |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Solrig |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Plantedybde | 20cm |
| Jordtype | Any soil |
| Fuldvoksen højde | 2 m - 3 m |
| Moden bredde | 125cm - 150cm |
| Giftig | Ja |
| Potte | Ø 18cm |
| Forsigtig | Ingen |
| Størrelse | 50-60cm |
Sådan passer du din Nerium Ørkenrose Rød 18cm pot
Nerium Ørkenrose Rød trives i en godt drænet, næringsrig jord med lidt kalk i. Brug en stor potte med skår i bunden. Sørg for sollys og vand rigeligt to gange om ugen. Beskær gamle grene om foråret.
Overvintring
Da Nerium Ørkenrose Rød har svært ved at tåle frost, bør den om muligt overvintres indendørs.

