Oleander Rød
Nerium Oleander Rød
Nerium Oleander Rød er en rød blomstrende, stedsegrøn busk, der også er ideel til potter. Oleanderbuske er velegnede til blæsende eller kystnære områder. Kan bruges som hæk i varme tempererede og tørre subtropiske områder. Det er et medlem af 'dogbane' familien og får mørkegrønne, dejligt duftende, læderagtige blade og røde blomster.
Fordele ved Nerium Oleander Rød
Nerium Oleander Rød er en smuk og robust busk, der tilføjer farve og elegance til enhver have. Dens langblomstrende natur og vinterhårde egenskaber gør det til et ideelt valg for de solrige områder i din have.
Lavpris, Hurtig Levering og Vækstgaranti
Køb Nerium Oleander Rød online hos Plantazon.dk til en overkommelig pris. Vi tilbyder hurtig levering direkte fra gartneren og en vækstgaranti på alle vores planter.
Ikke leverbar i: Germany,Ireland,Isle of Man,Sweden,United Kingdom| Botanisk navn | Nerium Oleander Red |
|---|---|
| Kategori | Nerium |
| Gelevered som | PotPlant |
| Blomster | Ja |
| Blomstringstid | Forår til efterår |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Blomsterfarve | Red |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Solrig |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Plantedybde | 15cm |
| Jordtype | Any soil |
| Fuldvoksen højde | 125cm - 150cm |
| Moden bredde | 125cm - 150cm |
| Giftig | Ja |
| Potte | Ø 13cm |
| Forsigtig | Ingen |
| Størrelse | 30-40cm |
Plantning af Nerium Oleander Rød
Nerium Oleander Rød foretrækker en veldrænet, nærende jord med lidt kalk i. Hvis du planter dem i en krukke, så brug en stor krukke og sørg for et lag af skår i bunden. Vær opmærksom på, at der er huller i bunden af krukken, så overskydende vand kan løbe væk. Placer dem i fuld sol og vand rigeligt to gange om ugen i begyndelsen. Beskær gamle, grimme grene om foråret med en skarp saks. Da Nerium Oleander Rød ikke tåler hård frost godt.

