Pinus Wallichiana: Himalaya-fyr
Pinus Wallichiana: Himalaya-fyr
Pinus Wallichiana er en skovfyr, der oprindeligt stammer fra Himalaya. Det er et smukt nåletræ, og når det vokser i en åben position, vil det bevare sin spredende vane af sine nederste grene. Det producerer lange, slanke, silkebløde blågrå nåle. Træet får til sidst en overvejende pyramideform. Hvis det plantes i halvskygge, intensiveres den blå nålefarvning. Pinus Wallichiana er en foretrukken potplante med vandgennemtrængelige egenskaber og evigtgrønne blade. Den er vinterhård og leveres med en højde på 20-30 cm.
Denne krybende busk tilføjer et unikt præg til enhver have og er ideel til solrige plantepositioner.
Køb din Himalaya-fyr online hos Plantazon for en lav pris, hurtig levering direkte fra producenten og en vækstgaranti.
| Botanisk navn | Pinus Wallichiana |
|---|---|
| Kategori | Conifers |
| Gelevered som | PotPlant |
| Antal | 1x |
| Blomster | Nej |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Solrig |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Planteafstand | 75cm |
| Plantedybde | 15cm |
| Jordtype | Godt drænet jord |
| Fuldvoksen højde | 2 m - 3 m |
| Moden bredde | 125cm - 150cm |
| Giftig | Nej |
| Potte | Ø 19cm |
| Størrelse | 20-30cm |
| USP | Stedsegrøn |
Plantning af Pinus Wallichiana
For det bedste resultat ved plantning af Himalaya-fyr anbefales det at lade rødderne suge i en spand vand 2 timer før plantning. Placer planterne i godt drænet jord og giv også rigeligt med vand de første uger efter plantning. De har brug for solen, men trives også i delvis skygge. Lav et plantehul på ca. 30 x 30 x 30 cm og plant Pinus Wallichiana med rodklumpen lige under jorden.

