Storblomstret - Fersken Grød 9 cm
Storblomstret - Fersken Grød 9 cm
Hemerocallis Peach Pudding har store, duftende trompeter i en kombination af lyse fersken med mørke kastanjebrune pletter og en gulgrøn kerne. De enkelte blomster af Hemerocallis holder hver en dag, men hele sommeren produceres der nye knopper, hvor der i en sæson produceres hundredvis af blomster.
Fordele ved Storblomstret - Fersken Grød 9 cm
Nyd smukke, tofarvede blomster fra sommer til efterår med denne hårdføre potteplante. Perfekt til skæring og en farverig tilføjelse til enhver have.
Lav pris og hurtig levering
Køb din Hemerocallis Peach Pudding direkte fra avlerne hos Plantazon til en overkommelig pris og få den leveret hurtigt til din dør. Vi garanterer, at din plante vil trives i din have!
| Botanisk navn | Hemerocallis |
|---|---|
| Kategori | Hemerocallis |
| Gelevered som | PotPlant |
| Antal | 1x |
| Blomster | Ja |
| Blomstringstid | Sommer-Efterår |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Ja |
| Blomsterfarve | Bicolour |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Sol og skygge |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Planteafstand | 40cm |
| Jordtype | Any soil |
| Moden bredde | 40cm - 60cm |
| Giftig | Nej |
| Størrelse | Ø 9cm |
Plantning af Storblomstret - Fersken Grød 9 cm
Lad rødderne stå i vand i 12-18 timer før plantning (ikke mere end 24 timer). Plant i fuld sol eller halvskygge i fugtig jord (de kan lide fugtige forhold, men vil også tolerere tørre jordbundsforhold). Forbered området ved at grave et hul større end rodklumpen. Spred rødderne ud. Plant kronen i niveau med jordoverfladen. Tilføj organisk materiale efter behov.

