Tomat Marmande Frø
Tomat Marmande Frø
Den franske Marmande-tomat producerer en overflod af store, let flade, saftige og dejligt velsmagende kødfulde tomater. Disse er store tomater, når de er modne. De kan veje op til 170 gram hver.
Egenskaber
- Spiselig frugt
- Foretrukken jord vandgennemtrængelig
- Høsttid: juli - september
- Placering af planten: solrig
- Blomsterfarve: hvid
- Inkluderer 1 pose frø
Fordele ved Tomat Marmande Frø
At dyrke Marmande-tomater giver en rig høst af saftige og velsmagende tomater til brug i dine yndlingsretter.
Bestil nu hos Plantazon til en lav pris, hurtig levering direkte fra avlerne og en vækstgaranti!
| Botanisk navn | Solanum lycopersicum 'Marmande' |
|---|---|
| Kategori | Tomato |
| Antal | 1x |
| Blomster | Ja |
| Blomstringstid | Forår |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Blomsterfarve | White |
| Frugt | Ja |
| Spiselig | Nej |
| Høsttid | July - September |
| Beliggenhed | Solrig |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Planteafstand | 40cm |
| Plantedybde | 10cm |
| Jordtype | Godt drænet jord |
| Fuldvoksen højde | 120cm |
| Giftig | Nej |
| Størrelse | Frø |
Tomat Marmande Frø Dyrkningsvejledning
Trin 1: Plant frøene i veldrænet jord på et solrigt sted.
Trin 2: Sørg for regelmæssig vanding og nærende gødning.
Trin 3: Høst de modne Marmande tomater fra juli til september og nyd den lækre smag!

