Uncinia Firedance
Uncinia Firedance
Uncinia Firedance, også kendt som Uncinia rubra, er et smukt rødt græs med tynde blade. Dette smukke græs trives i sol eller halvskygge. Den kompakte vækst og vinterhårde natur gør den til en favorit blandt haveelskere. Bestil din Uncinia Firedance nu og få den leveret direkte fra producenterne med vækstgaranti.
| Botanisk navn | Uncinia rubra |
|---|---|
| Kategori | Græsser |
| Subcategory | pennisetum |
| Gelevered som | PotPlant |
| Højde | 30cm |
| Antal | 1x |
| Blomster | Nej |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Sol og skygge |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Plantedybde | 20cm |
| Jordtype | Any soil |
| Moden bredde | 30cm - 40cm |
| Giftig | Nej |
| Størrelse | Ø 17cm |
Planteinstruktioner for Uncinia Firedance
1. Fjern Uncinia Firedance fra potten.
2. Reddel rodklumpen lidt, så rødderne kan vokse udad og ikke forblive i formen på plantepotten. Dette vil hjælpe planten med at absorbere vand bedre under tørre perioder.
3. Blød rodklumpen i en spand vand i 10-12 timer inden plantning.
4. Find det bedste sted i din have til at plante planten.
5. Grave et hul dybt nok til at kunne rumme hele rodklumpen af Uncinia Firedance.

