Vandkærminde Blomster 9 cm
Vandkærminde Blomster 9 cm
Skizostylis coccinea major har græslignende blade og vokser på et varmt sted i solen. En kafferlilje er en staude, der vil trives både langs dammen og i haven.
Egenskaber:
Potplante, vinterhårde, blomsterfarve rød, blomstringsperiode sommer-efterår, højde levering inkl. pot 10-15 cm, 1 staude.
Fordele:
Vandkærminde Blomster 9 cm tilføjer livlige røde blomster til din have og kræver minimal pleje. Ideel til både vandkanten og haven.
Kvalitet og Pris:
Køb Vandkærminde Blomster 9 cm til en overkommelig pris direkte fra vores gartnere. Vi garanterer hurtig levering og god vækst.
| Botanisk navn | Schizostylis coccinea major |
|---|---|
| Kategori | Schizostylis |
| Gelevered som | PotPlant |
| Højde | 10-15cm |
| Antal | 1x |
| Blomster | Ja |
| Blomstringstid | Sommer-Efterår |
| Duftende | Nej |
| Skær blomster | Nej |
| Blomsterfarve | Red |
| Frugt | Nej |
| Spiselig | Nej |
| Beliggenhed | Sol og skygge |
| Hårdfør | Nej |
| Bunddækkende | Nej |
| Naturalisering | Nej |
| Jordtype | Any soil |
| Fuldvoksen højde | 60cm - 80cm |
| Giftig | Nej |
| Størrelse | Ø 9cm |
Sådan plejer du din Kafferlilje Major:
Schizostylis er en plante med oprindelse fra Sydafrika, der trives bedst i fuld sol og med fugtige rødder. Plant dem enten som vandplante ved kanten eller som haveplante i fugtig, humusrig jord. Gød planten med koemøggranulat om foråret for optimal vækst. Kan vokse op til 80 cm i højden.

